top of page

EMC test maliyeti, tasarımın başında düşünülmeli:

ata-resim-2.jpg
  • Tasarımcı; bileşenleri ilk kez seçtiğinde, devreyi tasarladığında ve PCB düzenini tasarladığında, EMC’ nin birincil endişe olması olası değildir. Ancak buradaki öneriler akılda tutulursa, zayıf bileşen seçimi, zayıf devre tasarımı ve zayıf PCB yerleşimi olasılığı azaltılabilir.

  • EMC için tasarım yapmanın en uygun maliyetli yolu, tasarımın erken aşamalarında EMC gereksinimini dikkate almaktır (bkz. Şekil).

emcmaliyet.png
  • Ürünleri uyumluluk standartlarında erken test etmek için resmi testlerden önce yankısız bir test odası kullanmak, bir tasarımın ilgili uyum standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirleyebilir.

  • EMC testi için ByteSnap firmasına ait tasarım tarafından kullanılan bu gibi yankısız bir oda, cihazlardan yayılan emisyonların yanı sıra bir cihazın elektromanyetik parazitlere karşı bağışıklığını tanımlar.

  • Belirli standartlar, belirli ölçüm sınırlarını ortaya çıkarır ve bu sınırlar büyük ölçüde değişir. Nihayetinde yargılanacağınız standarda göre test yapmıyorsanız, ya aşırı ya da yetersiz test ediyor ya da yanlış frekans aralığını uyguluyor olabilirsiniz.

  • Bir spektrum analizörü ve yakın alan probu, gerekli sınırın üzerinde radyasyon sunduğunu belirledikten sonra yayıcıları bulmada yararlı olabilir, ancak gerekli mesafede kalibre edilmiş bir taramadan önce daha az yararlıdır. Yakın mesafeden bir sonda ile sorun gibi görünen şey, bir haznede eriyebilir ve elbette bunun tersi de geçerlidir. Önceden bilinen bir standarda göre test etmek, dikkati gerçek sorunlara odaklamaktadır.

emctestchamber.jpg

Bu dokümanın içeriğinin, tamamen veya kısmen kopyalanıp izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

bottom of page