top of page

Askeri ve Sivil Cihazlarda EMI / EMC Çerçevesinde PCB' de Kullanılan Diferansiyel Sinyallerin Pratik  Kullanımı (Bölüm 2/2)

blog.jpg
diferansiyel-1.jpg
ata-resim-2.jpg

Amaç

 

Bu makalem "Askeri ve Sivil Cihazlarda EMI / EMC Çerçevesinde PCB' de Kullanılan Diferansiyel Sinyallerin Pratik  Kullanımı (Bölüm 1/2)" isimli makalemin devamı niteliğindedir.

Bu makale, yüksek hızlı PCB tasarımlarında EMI azalmasına ilişkin pratik gözlemlerime dayanmaktadır. Bu makalede, kişisel deneyimime dayanan; avantajlar, dezavantajlar, varsayımlar, sonuçlar, tasarım kuralları ve kullanışlı ipuçları da dahil olmak üzere yüksek hızlı yerleşim yönergeleri sunacağım.

 

"Diferansiyel sinyalleri makale olarak 2 bölüm şeklinde yazmayı planlamıştım." demiştim. Bu ikinci bölümde PCB çiziminde kullanılan tüm pratik gözlemlerimi ve uygulamaları anlatmaya çalışacağım.

INDEKS:

  1. Giriş

  2. Sonuç

1.Giriş

Günümüzde, herhangi bir modern elektronik cihazın baskılı devre kartı, teknolojik olarak gelişmiş çözümlerin gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu nedenle yüksek hızlı, yüksek frekanslı ve empedans uyumlu PCB tasarımı, donanım mühendisliği profesyonelleri için sıcak bir konu haline geldi.

Tüm ileri teknoloji cihazlar, cihazların boyutlarının küçülmesi, veri aktarımının hızlanması ve cihazların kendilerinin daha işlevsel ve kullanışlı hale gelmesi sayesinde yüksek hızlı bir PCB ile tasarlanmıştır.

Bu nedenle, her PCB tasarımcısının yüksek hızlı kart tasarımı temellerini bilmesi gerçekten önemlidir. Zaten döngüdeyseniz, devam edin, bir çekim yapın ve yüksek hızlı bir PCB tasarlayın. Bunu yaparak, gerekli becerileri ve deneyimi kazanacak, kendinizi geliştirecek ve bir mühendis olarak kalacaksınız.

19. Sonuç

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; diferansiyel sinyaller günümüz dünyasının hızlı yaşamında kullanılan hızlı cihaz ve sistemlerin bize getirdiği veya sunduğu yöntemlerdir. 

Tek (Single Ended) hat ve diferansiyel hatlarda sonlandırma konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattığım aşağıda linki verilen makalemin "7- Bir tel (one wire), iki tel / diferansiyel (two wire / differential) haberleşmesi, sonlandırma teknikleri ve PCB yerleşim stratejileri" bölümüne, BLOG' a üye olarak tam erişim sağlayıp içerikten faydalanabilirsiniz.

Askeri Sistemlerde Kullanılacak PCB' ler İçin Yerleşim Tasarım Bilgileri - 3 ....Erişim için yazının üzerine tıklayınız.

blog.jpg

Bu dokümanın içeriğinin, tamamen veya kısmen kopyalanıp izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

Burada verilen bilgilerden faydalandıysanız lütfen aşağıdaki değerlendirme kutucuğunda değerlendirmelerinizi oylayınız.

 

Verilen bilgilerde eksiklik / hata olduğunu düşünüyorsanız veya sorularınız varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmına isim ve email bırakarak bilgi verebilirsiniz. Size en yakın zamanda dönüş sağlanacaktır.

DİKKAT: BLOG' da ve bu web sitesinde yer alan tüm görseller temsili olarak eklenmiştir. 

bottom of page